Letní tábor

  pořádá občanské sdružení KOLT - E-PŘIHLÁŠKA

Reportáže z akcí

Megabrigáda 2014

Je středa. Už to přišlo. V diáři mi na následující čtyři dny plní místo velký nápis MEGABRIGÁDA. Balím všechny věci, scházím se s klukama – Kubou, Karlíkem a Filipem a už jedeme vstříc našemu táboru. Cestou v Liberci ještě nabíráme Lenku a v údolí už čeká Márty, Sue, Mišpule i Franta. O několik chvil později doráží Majkl i Mirda s Fotrem a pro první večer jsme kompletní. Tmou se následně ozývá juž jenom známe znění šejkru a zatím plní energie uleháme nedočkaví dalšího dne.

První brigáda 2014

Ahoj všichni,

právě je 19.15 nedělní večer. Večer první návštěvy Sedla. Ano je večer po první brigádě. Ještě v tuto chvíli jsem zmaten. Plán na tuto akci byl mnohokrát změněn a přebudován. Ve čtvrtek bylo, ale úplně jasno co se bude dělat a bylo to i vypsáno na stránkách v kalendáři akcí. Byl tedy pátek ráno a my se vyzbrojili nářadím na, podle plánu, vybudování lávek a oprav chodníků.

Zvláštní besídka 2013

Ahoj všichni. Je po zvláštní besídce (jak toto naše dění kdysi nazval Mirda).

   Sedím v nedělním podvečeru a pokusím se zde zviditelnit, jak to vypadalo právě v onen pátek 13.12.2013.

   Ano Zvláštní besídka je vždy opředena tajemstvím, právě vánočním tajemstvím, kde se bude konat. Toto jsem věděl pouze já a Fotr.

Na Pohodu 2013

 

Jeneděle večer a teď mám na jazyku, napsat, jako z jiných brigád „máme to za sebou“. Né! Sem patří věta, škoda, že už to skončilo. Pln pohody v těle píši tento příběh.

   Letošní Sedlo na pohodu mělo spousty otazníků. Jaké to bude? Pojedou s námi nový praktikanti? Neleknou se nás? Přijede v hádance již zmiňovaný kouzelník? Nevystrašíme ho? Jaké to bude?

Reportáž o táboře po táboře - Sedlo 2013

Je pěkný slunný podvečer. Sedím v kavárně u venkovního stolu a vzpomínám. Kolem mě jezdí parníky a mé oči skrze ně hledí do dálky někam do našeho údolí. Tam kde jsme před třemi týdny závěrečným ahoj opustili náš tábor.

   Jaký byl?

Nulťák 2013

alt

Sedím a píši. Je pondělí, den poté a za okny rachotí kapky deště. Zvedám palec k nebi a říkám "děkujeme". Je to až neskutečné, ale Nulťák se nám podařilo opravdu zasadit do času, kdy tři dny nepršelo.

 

SEDLO 2013 STOJÍ!

Je pár hodin po příjezdu. Sedím, píši a po přečtení tohoto nadpisu také nevěřícně kroutím hlavou.

Je to skutečně tak. První stavění tábora v mé historii třiceti let, které se uskutečnilo celé za velkého deště. Z našeho potoka se stala menší říčka a naopak z lesů se začaly množit potoky nové, které se spojovaly na naší příjezdové polní cestě. Prostě bahno, bláto, voda, mokro, pláštěnky, holiny, vše mokré.

HAVANA mezi kapkami deště aneb 2. brigáda v Sedle

Proč Havana? No přeci Fotrův dobrý nápad uspořádat páteční kubánský večer. A proč mezi kapkami deště? No přece proto, že mezi kapkami deště.

Jak bylo v Sedle na první brigádě?

Není to úplně jednoduché napsat reportáž 2 hodiny po příjezdu. Ale jdu na to. Před dvěma hodinami jsem přijel. Rozmrazil jsem se ve vaně, vzal si svého čtyřkolového přítele a královským sjezdem jsem se dostal do svého oblíbeného baru.

Sedím, piji čaj a píši.

Zvláštní besídka 2012

SMS 6.12..... PLATEA 24.4. 29001 ARBOREUS...

Ano, toto byla úvodní zpráva sms. kterou dostali všichni účastníci Zvláštní besídky. Platea - náměstí, 24.4. - den, kdy má svátek Jiří, 29001 - směrovací číslo Poděbrad, Arboreus - strom. Je tedy jasno.

Náměstí Jiřího z Poděbrad u stromu. U stromu? U jakého? Jsou přeci Vánoce. No přeci vánočního. To byl právě ten chyták. Vrchní část náměstí zdobí obrovský vánoční strom. Tam také všichni hledali další zprávu. Pokračování naší Zvláštní besídky jsme ale s Fotrem umístili na odlehlý kout onoho náměstí, kde se prodávají vánoční stromky. Právě na ohradu tohoto prodejce jsme umístili text s jasnou informací, kde se besídka koná. 

Na pohodu 2012 aneb Jak bylo v kovárně

Proč v kovárně? Asi tuto reportáž začnu pohádkou. Bylo nebylo jedno království a tam žil ani ne tak zlý a ani ne tak dobrý král. Tento král byl strašně opatrný. Jednou, když se k němu donesla zpráva, že se kovář z mlejna popálil o žhavé železo, celého ho to otřáslo. Druhého dne se ve stejné kovárně popálily už dva kováři. Toto nesl v mysly s hrůzou a obavou.

Doba ,, OPAČNÁ" (Zamyšlení)

Nejsem vůbec hoden toho, něco hodnotit, komentovat, říkat prognózy.

Ale mě to nedá!

Nevím, co znamená, když je řečeno: ,, To je přece normální". Co to je normální? Je to, když to tak dělá většina? Je to zákon, který nám říká, co máme a co už ne? Je to víra, naše svědomí opírající se o desatero?

Máte štestí, že jdu zrovna kolem! Sluneční vařič

Johan a jeho vynálezy. Už jsem o tomto Johanovu plánu psal při reportáži o ,,Dřívkáči".

Nyní je asi polovina letního tábora a Johan nás neustále v bažině (místnost pro vedoucí) sekýruje a napomíná, ať mu nešlapeme na nějaký smotek papíru u jeho bedny.

K čemu to má? Co to zase bude? To jsou naše otázky, ale neptáme se nahlas. Určitě to přijde, ale kdy? Tábor plyne dál a my už na roli zapomínáme.

Tábor 2012

Tento nápis Tábor 2012 jsem si v otevřeném notesu s tužkou v ruce přečetl snad stokrát. Nemůžu nic napsat. Neustále mi probíhají hlavou veškeré příhody a přehršel událostí, které jsme za těch 20 dní společně prožili. Přemýšlím. Směju se. Chvíli se zase při vzpomínce mračím. Co napsat? Jak to pojmenovat? Nechci zde citovat věty z kroniky to si můžeme přečíst v jiné kategorii na těchto stránkách. Nechci komentovat dotazníky, které po vyplnění dětmi říkají jasné "tábor supr".

Nultý běh 2012 - Světlo navrátilo rovnováhu

 

  Takže, ahoj kluci a holky.. V tuto chvilku musím říci: dobrý. Všichni jsme si říkali, co s náma udělají "děti". Byly i katastrofické scénáře, že se opevníme v bažině. Jsou schopni si hrát? Budou poslouchat? Jak budou fungovat s pravejma dětma?

 Nyní všechny otazníky škrtám. Potvrdilo se to, o čem jsme vždy s vedoucími hovořili. Přece kdo si chce hrát, ten si hraje, a je mu jedno, kolik mu je, a ti druzí se přece na takovou akci nepřihlásí.

Máme to za sebou, aneb stavění tábora 2012.

 Stavba proběhla za poměrně stresujících podmínek. Paní v televizi pořád říkala: bude pršet, bude pršet. Někteří z nás nevěřily a pořád koukaly do svých telefoních krabiček na pohyby mraků a snažili se nás uklidnit.

Hoši, děkujeme

 Toto bude jenom krátký článek navazující na pařezovou brigádu.

 

Sekání, stoly, chodníčky. Zkrátka je po brigádě.

 Náš vychytralý plán, odřezejme pařezy, posekejme louky a udělejme stoly, se trochu zhroutil.

 Optimisticky jsme se pustili do asi 80ti pařezů a pařízků, které jsme měli odstranit, aby se louky daly sekat bez různých objezdů. ALE.

Máte štestí, že jdu zrovna kolem! Setonův hrnec.

 Ano, doháním souvislosti touto reportáží, která je z doby, kdy ještě nebyla založena tato podkategorie.

Máma psala!

 Ano, jsme v reportážích z akcí, ale toto k zamyšlení k akcím také patrí.

 Neboli Verjakovo písmo.

Vzpomínkový fotoprůlet Čeřínem

 

Zlatá Horečka

 Už je tomu pár let, ale vzhledem k nalezeným fotografiím tato akce oživila naše vzpomínky natolik, že jsem neváhal ani chvilku a už to sem píši.

Druhá brigáda 2012

Dnes je sobota po druhé brigádě oku 2012.

Všem se omlouvám, že píši až teď.

Jestli mám okomentovat tuto víkendovou akci, tak to můžu udělat (a dělám to s velikou radostí) takto:

V pátek se tam sešlo mnoho profíků, kteří měli úplně jasno, co chtějí udělat, a prostě to udělali. A co víc, udělalo se toho nad plán jednou tolik.

Máte štestí, že jdu zrovna kolem!

Ano, takto jsem nazval podkategorii této rubriky. Takto by se dala nazvat: Johan a jeho vynálezy.

V reportáži z druhé brigády o tomto nepíši, dovolte mi tedy, abych tomuto věnoval tento článek a (jak tuším, z rozhovoru s Johanem) tuto podrubriku.

 

Fotopříběh výroby Golema

 

Dovolte abych se s vámi podělil o náhodně nalezenou fotodokumentaci pořízenou před táborem v čeříně, kdy hlavní roli hrál toho roku Golem.

 

BRIGÁDA 30.3. - 1.4. 2012

Jelikož už je všechno napsané v diskuzi, tak sem dám už jen slibované foto a recept na UNIKÁTNÍ Bramborák.

Zvláštní vlak

Vím, že jsme v kategorii Reportáže z akcí. Pro někoho možná bude tato reportáž věc, která sem vůbec nepatří a bude se ptát, co to tady vlastně dělá. Ti ostatní po přečtení pochopí, že tento text je ten nejhlavnější, který v této rubrice může být. Za mojí osobu říkám: „To je ta největší reportáž z akce zvané ŽIVOT.“ 

 

Vrakoviště???

 

Né! Samozřejmě, nadpis s otazníkem je jen legrace...

Následná fotka sice nevypadá jako z nějakého autosalonu, ale Ti z Vás, kdo jste Octávku viděli v akci, jak nám všemožně na táboře pomáhá, víte, čeho je schopna a už s obdivem smekáte.

Návštěva Hrabřiny

Pro ty, co neví, co je Habřina, musím říci: Byl to jeden z prvních táborů pořádaný v letech 1989 a 1990.

Při našem prvolednovém putování s Fotrem jsme náhle dostali nápad: „Pojďme se podívat do Habřiny.“ Inspirováni Jitkou, která před nedávnem napsala na naše stránky, zda nejsme ti samí lidé, co pořádali tábory (kde byla jako dítě) v Habřině.

Ihned jsme se vydali na cestu a ceduli s názvem Habřina jsme za chvilku měli za sebou.

2012 - Poprvé na táboře

Ano, je 1. ledna a já a Fotr stojíme uprostřed táborové louky v Dolním Sedle a spokojeně říkáme: "Je to dobrý". Náš úmysl sice byl vyfotit tábor pod pokrývkou sněhu, ale stala se trochu chyba - sníh zde žádný nebyl.

Ale i tak byla naše novoroční výprava pěkná. Zde je pár záběrů z 1.ledna 2012

Vandal nebo kamarád???

Tato Zpráva je spíše k zamyšlení. Bylo 1. ledna, když jsme s Fotrem byli na novoročním vzpomínkové výjezdu po táborových místech. A jak jsem již psal, v jiných reportážích, navštívili jsme i Dolní Sedlo, aby nás pohled na upravený tábor v plném rozkvětu pohladil po duši. Vše hezké jsem už pospal v reportáži z tábora.

Zvláštní besídka

Takže – ZVLÁŠTNÍ besídka

Jak jsme již psali v připravovaných akcích, 14.12.2011 jsme se účastnili skoro ve 100% počtu Zvláštní besídky (Chyběl Matouš, musel obstarávat mladýho… To je jeho pes.). Zvláštní besídka byla tajemná tím, že nikdo nevěděl, kde se bude konat. Bylo jen jasné, že začíná v 18:00, 5 km od pražského Hlavního nádraží, a že bude vylosován ten příchozí, který bude mít stejné pořadové číslo příchodu, jako je napsané v zapečetěné obálce na stole před Fotrem a Mártym.

Poslední rozlučka Čeřín

Tak už je to tady: Poslední rozlučka!

Jelikož Petr se nemohl účastnit slavnostní rozlučky s Čeřínem, my všichni jsme považovali za velkou povinnost tomuto člověku upřímně poděkovat a oficiálně se rozloučit.

Akce probíhala podle plánu. Nejprve jsme se všichni setkali na snídaňoobědu a ihned jsme se šli ubytovat v Rožmberku do hotelu, jelikož jsme věděli, že nás Petr čeká ve dvě hodiny na Čeříně a tímto už není moc času na naše posezení. Ve dvě hodiny se nás šest opravdu vysoukalo z Octávky a už jsme viděli usměvavou tvář Petra, jak nás láká na pohoštění. To probíhalo v klasickém starém čeřínském stylu, na stole byly tři láhve hopsinky… Po přípitku jsme Petrovi předali album s věnováním a šli jsme projít známá místa s velkou vzpomínkou. Nezapomněli jsme na Vořecha ani na Karla a záhy jsme ujížděli i s uneseným Petrem k slavnostnímu hodování a degustaci vybraných nápojů do restaurace. Tam jsme povídali, vzpomínali a hráli až do rána. Přece jenom jsme za těch 15 let měli hodně témat, příběhů a vzpomínek.

Lesní slavnost Na pohodu

Tak už to máme za sebou! Dlouho zmiňovaná vysněná Lesní slavnost na pohodu, o které jsme všichni jenom snili, se o minulém víkendu stala skutečností. V údolí se nás sešlo v pátek 17 soutěžících a u večerního jsme vylosovali 3 kapitány. Peťan, Štěpán a Dáňa. Dál v losování pokračovali kapitáni a každý si vybral svůj tým. Tímto činem se naše skupina rozdělila na 3 tajemné posádky, které nechtějí nikomu prozradit nic ze svých plánů… Ráno, když jsme se vzbudili, tak jsme nechtíc museli konstatovat, že jsme právě porušili námi stanovený časový plán a zaspali jsme. Začali jsme trošku fofrovat, když se ozývali výkřiky „Na pohodu!“ A v tomto duchu jsme časový plán upravili a posunuli a tímto jsme byli zase v limitu. Máme hodinu na to sehnat potraviny. 3 hodiny potom uvařit jídlo k hostině. Potom vše představit a sežrat.

Vzpomínková Pomáda z Čeřína

VIZ video

Strana 2 z 2